כיול לחץ

מדור לחץ

כיול לחץ

מהו לחץ?

לחץ הוא כח המחולק בשטח.
קיימים מספר סוגי לחץ: גייג', אבסולוטי, ואקום, הפרשי וברומטרי כשההבדל העיקרי ביניהם הוא נקודת הייחוס שאליה מתייחס הלחץ.

תחומי הכיול

  • כיול מדי לחץ מכניים
  • דיגיטליים
  • ברומטרים
  • מדי לחץ מאסטר
  • קליברטור (כייל) לחץ
  • פרמטרים פיזיקאליים במעקרים ומכונות מורכבות

אופן הכיול

בכיול נעשה שימוש במשאבות לייצור לחץ וקליברטורים מדויקים, המייצרים לחץ בתוך המכשיר הנבדק ומד האב ומשווים את התוצאה המתקבלת.
ניתן לכייל באמצעות נוזל (שמן/מים) או באמצעות גז (אויר/חנקן). מטעמי בטיחות (ההכרח שלא ליצור ניצוץ במד לחץ שומני) ושמירה על ניקיון המכשירים, אין לשלב בין השניים.

לחץ בתעשיית הרפואה

על מנת לבצע תהליך סטריליזציה תקין למכשירים ואביזרים שונים (עיקור) מביאים את המעקר לטמפרטורה ידועה (°37, °121) וללחץ ידוע.
שאיבה החוצה של אוויר מחלל הסטריליזטור מובילה לכך שהטמפרטורה הרצויה אכן חודרת לתוך המטען / הפריטים שמונחים בחלל התא בקצב המתאים ומבצעת בהם סטריליזציה.
מד הלחץ במעקר מכויל במטרה להוכיח כי הלחץ שהמכשיר מציג, אכן תואם את ערכי על הלחץ או הואקום שקיימים בתוך החלל ומקיים תהליך סטריליזציה תקין.

לחץ בתעשייה

מערכות הידראוליות פועלות על שמן או מים. לחץ הנוזל בתוך המערכת הוא שמניע אותה.
על מנת לקיים תהליך בטוח, למערכת ולעובד, למנוע דליפות ופיצוצים, יש לכייל אחת לתקופה (בדרך כלל שנה) את מדי הלחץ שנמצאים לאורך קו ייצור ומשמשים נקודות בקרה בתהליך.

על מנת לשמור על התנאים המחמירים בחדרים נקיים, מותקנים בינם ובין החלל שבחוץ, מדי לחץ הפרשיים (או שני מדי לחץ). חלקיקים שעלולים להפריע בתהליך הייצור או הבדיקה שנעשים בחדר, נשאבים החוצה תודות ללחץ הגבוה הקיים בתוך החדר והנמוך יותר שקיים מחוצה לו.
כיול מדי לחץ יכול להתבצע במעבדה במ.ב.א או באתר הלקוח.

לחץ בתעופה ובצלילה

חיל האויר, אל-על, חברות תעופה אחרות, צנחנים וכן צוללות וצוללנים עושים שימוש במד לחץ כמד גובה. לעליה מהירה מידי בגובה או צלילה מהירה מידי למעמקים יכולה להיות השפעה קשה על גוף האדם ועל התא שנמצא תחת לחץ חיצוני או פנימי. מדי הלחץ ממירים את הלחץ האטמוספרי לגובה במטרים, הלחץ משתנה כפונקציה של המרחק מליבת כדור הארץ ומספק לטייס ולצולל חלק מהמידע הקריטי שיעזור לו לחזור הביתה בשלום.

לצפיה בהיקף ההסמכה בתחום לחץ לחץ כאן

איך נוכל לעזור לך?

אנא יידעו אותנו אם יש לכם שאלה, רוצים להשאיר תגובה, או שהנכם מעוניינים במידע נוסף

מתעניינים בשירותי כיול לחץ?