כיול קשיות

mba-15

כיול קשיות

מ.ב.א הינה מעבדת כיול מוסמכת ע”י הרשות להסמכת מעבדות לפי תקן ISO 17025 בתחום מדי קשיות ונותנת שרות מקצועי למגוון רחב של מפעלים וגופים מהמובילים בתחום. במ.ב.א אנו מכיילים מגוון רחב של דורומטרים מסוגים שונים כגון Shore A, Shore D, Shore OO, IRHD, VLRH ועוד. מדי קושי מתכת בשיטת Rockwell, Brinell ו- Vickers מתבצעים בבית בלקוח או במ.ב.א.

תחומי הכיול

• מדי קשיות מתכת בשיטות:VICKERS , BRINELL ו-ROCKWELL
• מדי קשיות גומי ופלסטיק (DUROMETERS) בשיטתSHORE , IRHD ו-VLRH
• מדי קשיות מתכת ניידים (לא בהסמכה)

איך קובעים קשיות?

קשיותו של חומר נקבעת על ידי בדיקת העמידות שלו בפני חדירת גוף אחר בעל קושי גבוה יותר. מאופי ההגדרה ברור שישנן אינספור אפשרויות למדידת הקשיות. המדידה יכולה להיעשות על ידי החדרת חומרים שונים בצורות גיאומטריות שונות ובעומסים שונים על החומר הנבדק. עם התפתחות התעשייה נכתבו מספר תקנים אשר מגדירים בדייקנות את סוג החודרן ואת העומס המופעל בהתאם לחומר הנבדק.

דורומטר

המכשיר המשמש לבדיקת חומרי פלסטיק וגומי נקרא דורומטר. התקן זה פותח על ידי אלברט פרדיננד שור, והתוצאות בו נקראות קשיות שור (Shore). ישנו מגוון רחב של מדדים להגדרת קשיות של חומרים מסוגים שונים. בדיקת שור, משמשת לקביעת הקשיות היחסית של חומרים רכים, כגון פלסטיק, גומי וסיליקון. הטכניקה מאפשרת למדוד את עומק החדירה בתנאים מוגדרים וקבועים. המדדים השונים חלים על חומרים עם מאפיינים שונים.

אופן הכיול דורומטרים

הכיול מתחלק לשני חלקים: 1. בדיקת פרמטרים גיאומטריים כמו אורך החודרן, זווית, קוטר, ושטח בסיס הלחיצה. סדרת המדידות מתבצעות באמצעות מטול פרופילים ומיקרוסקופ. 2. בדיקת לחיצה והשוואה מול מד אב בעל ערכים ידועים.

בעבר בדיקת כוח הקפיץ הייתה מתבצע באמצעות דורוקליברטור ייעודי לכיול מדי קושי שור A ו-D וכיום הכיול מתבצע באופן שונה. השיטה הנוכחית לבדיקת לחיצה היא השוואה מול מאזניים או תא כוח. הכייל דופן את המכשיר הנבדק מעל המאזניים, מניח על המאזניים סדן ייעודי ולוחץ בעזרת החדרן של המכשיר הנבדק על הסדן. הערך המתקבל במכשיר הנבדק מושווה לכוח או למשקל המוצג במד האב וניתן לחזור על הפעולה עבור נקודות בדיקה נוספות בהתאם להגדרות התקן ודרישות הלקוח.

אופן כיול מכשירים למדידת קושי מתכת

המדידה מתבצעת בשיטה בלתי ישירה – Indirect method, במהלכה מבצעים השוואה בין תוצאות מדידת הקושי באמצעות המכשיר הנבדק עם אבות מידה – Reference blocks, בעלי קושי ידוע.

לצפיה בהיקף ההסמכה בתחום מדי קשיות לחץ כאן

איך נוכל לעזור לך?

אנא יידעו אותנו אם יש לכם שאלה, רוצים להשאיר תגובה, או שהנכם מעוניינים במידע נוסף

מתעניינים בשירותי כיול קשיות?