למה לכייל גלאי גז?

באתרי עבודה ישנם ​​סיכונים רבים שעלינו לשים לב אליהם – גזים רעילים, גזים נפיצים, גזים מסרטנים ועוד.

הדרך לשמור על סביבת עבודה בטוחה היא בעזרת גלאי גזים, ניידים וקבועים.

אם כך, גלאי הגזים הינו כלי קריטי מבחינה גהותית, סביבתית ובטיחותית ועל כן תקינותו ותחזוקתו הינם הכרח המציאות.

ודא שגלאי הגז שלך מתוחזקים כראוי, עם נהלי תחזוקה שגרתיים הכוללים כיול ובדיקות תקינות שגרתית (עובר/לא עובר).

מתי, מדוע וכיצד עלינו לבצע את שני התהליכים הללו, כדי שנוכל לסמוך על כך שגלאי הגז שלנו יתריעו בפני סכנה בלתי נראית – נשימת גז רעיל, החשפות לאווירה נפיצה, חוסר חמצן באוויר וכו’.

 

כיוּל

כדי להבטיח שגלאי הגז יכול למדוד במדויק את רמות הגז אליהם הוא נחשף, תחילה עלינו לכיילו. כיול הגלאי פירושו חשיפת הגלאי לריכוז ידוע של גז כיול למשך פרק זמן מסוים. קריאה זו הופכת לנקודת ההתייחסות של גלאי הגז לקריאות עתידיות. הגדרה: גז כיול הינו גז בגליל מסומן וממוספר עליו יש ריכוז ספציפי של גז אחד או תערובת גזים, עקיבות ואי וודאות וכן תוקף. אל הגז תמיד תתלווה תעודה אנליטית.

בתעודת כיול נלווית סימון חד ערכי, ערך הגז או הרכב הגזים, עם עקיבות ואי וודאות לערך הנתון.

מדי פרק זמן אשר יקבע ובהתאם לתהליך סדור של ניהול סיכונים יש לחזור על פעולת הכיול. זכור, עליך לכייל את גלאי הגז שלך באופן קבוע מכיוון שחיישנים עשויים לסבול מסחף (Drift) לאורך זמן, ולהיות מושפעים מגזים אחרים בעלי תגובה דומה לחיישן (Cross Interfetrence) אשר יכולים להשפיע על דיוק הקריאה ואורך החיים של החיישן.

אפשר לכייל את גלאי הגז באופן ידני עם גליל גז כיול, ווסת לחץ ייעודי בהתאם לגלאי צינורית וחיבור ייעודי, או להשתמש בתחנת עגינה אוטומטית כדי לאמת את המערכת שלך בלוח זמנים מוגדר וללא התערבות ידנית. שימוש בתחנת עגינה מאפשר גם לגשת לרשומות בדיקה קודמות ולהפיק בקלות תעודות בדיקה למטרות תאימות.

שימוש בגז כיול שגוי או גז שפג תוקפו עלול להוביל לכיול לא תקין. טעות שכזו יכולה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת עד כדי סיכון חיים. לכן יש לבדוק תמיד את תכולת הגליל, את תאריך התפוגה של הגז ולשמור את מיכל הגז בתנאים נאותים. לאחר שפג תוקפו של הגז, אין להשתמש בו מכיוון שעלולות להתרחש תגובות כימיות המשנות את הרכב הגז בגליל.

 

בדיקה תקופתית לתקינות שאינה כיול (BUMP TESTING)

בדיקת תקינות תקופתית (בדיקה פונקציונלית) מגינה על העובד על ידי בדיקה שגלאי הגז יתריע בפני רמות גז מזיקות. בעת הבדיקה, החיישן/נים בגלאי הגז נחשף/ים לזמן קצר לריכוז גז הגבוה מנקודות ההתראה שנקבעה.

חשוב לציין שבדיקה פונקציונאלית אינה בודקת את הדיוק של קריאת ערך הגז ואינה באה להחליף כיול. הבדיקה רק מוודאת שהחיישן/ים בגלאי הגז יגיב/ו ותופעל התראה כצפוי.

בהתאם לסוג הגזים ובכפוף למערכת ניהול סיכונים תיקבע תדירות הבדיקה הפונקציונאלית – בתחילת כל משמרת / יום / שבוע וכו’.

הדרך הקלה ביותר לבדיקה פונקציונאלית היא באמצעות תחנת עגינה אוטומטית. תחנה זו יכולה לבדוק את גלאי הגז באופן אוטומטי ובלוח זמנים מוגדר,דבר החוסך את הזמן והטרחה של בדיקה פונקציונאלית ידנית. במידה ותחנת עגינה אינה זמינה, ניתן גם לבצע בדיקה זו ידנית עם גז כיול/בדיקה.

בכל שיטה שתבחרו, יש להקפיד ולבצעה בהתאם לנהלי המפעל.

 

בטיחות

כל האמור לאיל אינו בא להחליף הוראות כל דין, הוראות יצרן, נהלי בטיחות מפעליים, הוראות תקן וכל הוראת בטיחות אחרת.

 

כיול גלאי גזים בהסמכה

גלאי גזים הינם מכשירים בטיחותיים שתפקידם להגן ולשמור על חיי אדם.

אלו מכשירים קריטיים שנועדו לוודא שהגז שאנחנו נושמים הוא בטוח לנשימה ואינו יכול לגרום לא לפיצוץ ולא לפגיעה בסביבה.

לפיכך בדיקה שהגלאי עובד באופן תקין, נכון ומדוייק היא הכרחית והדרך לעשות זאת היא דרך כיול המכשירים.

מבא הוסמכה ע”י הרשות להסמכת מעבדות לכייל לפי ISO17025  גלאים ניידים וקבועים, לאזורים רגילים ופציצים, עם משאבה פנימית וללא עבור הגזים הבאים H2S, SO2, CO, CO2, O2, CH4, C3H8, HCl, NO, NO2, NH3, C2H4, C2H6, Ethanol .

מומלץ עבור גזים מסוכנים ופציצים לכייל אחת לחצי שנה ואת יתר הגזים אחת לשנה אבל את תדירות הכיולים קובעים הלקוחות לפי תנאי התהליך והתנאים הסביבתיים במקום העבודה שלהם.

למבא היכולת בנוסף לכיול הגלאים גם להמליץ לגבי התקנה ושימוש, תיקונים, החלפות חלקים ועוד כעטיפה מלאה ללקוחות המשתמשים בגלאי גזים

 

כיול גלאי בוטאן

גז בוטאן, C4H10, הינו גז כבד מן האוויר, דליק, ניתן לניזול בקלות ומשמש בעיקר לחימום ולבישול

בהיותו פציץ בריכוז 1.86%  הופך בוטאן לגז מסוכן אשר יש לנטרו בתחום של 0-100% LEL עם גלאי קטליטי, Semi Conductor או IR. גלאי פרופאן קבוע יותקן מתחת למקור פוטנציאלי לדליפת פרופאן. בד”כ כ-50 ס”מ מהריצפה.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לנפיצות פרופאן הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז בוטאן בהסמכה.

 

כיול גלאי חמצן

גז חמצן הינו הגז החשוב ביותר לנשימתינו. לכן, בכל סביבה בה אנו עובדים עם גזים נוספים, אפילו חנקן, יש לוודא שאחוז החמצן, 20.7-20.9%, מספיק לנשימה וחיים תקינים.

גלאי חמצן יותקן בגובה פה של אדם, כ-1.5-1.7 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-25%. מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור אחוזי חמצן הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז חמצן בהסמכה.

 

כיול גלאי פחמן חד חמצני, CO

גז פחמן חד חמצני, CO, הוא גז רעיל, מסוכן לבריאות, חסר ריח וטעם והוא תוצר לוואי של שריפה בלתי מושלמת של תרכובות אורגניות.

גלאי CO יותקן בגובה מעט גבוה מפה פה של אדם, כ-1.7-2 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-50/100 ppm.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות CO הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז CO בהסמכה.

 

כיול גלאי פחמן דו חמצני, CO2

גז פחמן דו חמצני, CO2, נמצא באוויר שאנחנו נושמים בין 300 ל-400 חל”מ. יחד עם זאת במפעלי מזון, שתיה, התפלה,בתי קירור ובתי חולים משתמשים ב-CO2 בכמויות עצומות. בעת דליפה של פחמן דו חמצני ירד אחוז החמצן בחדר או בסביבת העבודה ועם הזמן תיתכן הרעלה.

גלאי CO2 קבועים יותקנו נמוך ממקור הדליפה הפוטנציאלי היות וזהו גז כבד מהאוויר.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור אחוזי CO2 הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז 2CO בהסמכה.

 

כיול גלאי חנקן חד חמצני, NO

גז חנקן חד חמצני, NO, הוא רעיל ומסוכן לבריאות, חסר ריח וטעם ונוצר בתהליכים כימיים בחום גבוה. זהו גז חשוב בפעילות של יונקים אבל בעת דליפה ונשימה של NO בריכוזים גבוהים אפשר להחנק או לקבל הרעלה.

גלאי NO יותקן בגובה מעט גבוה מפה פה של אדם, כ-1.7-2 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-50/100 ppm. מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות CO הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז NO בהסמכה.

 

כיול גלאי חנקן דו חמצני, 2NO

גז חנקן דו חמצני, NO2, הוא  גז רעיל המסוכן לבריאות ולריאות בפרט. צבעו חום וריחו חריף. חנקן דו־חמצני משמש כדלק לטילים ולתגובות ניטרציה. הוא מזהם אוויר הנוצר במנועי בעירה פנימית ונחשב לתחמוצת החנקן הנפוצה ביותר. בעת דליפה ונשימה של NO2 בריכוזים גבוהים אפשר להחנק או לקבל הרעלה. גלאי NO2 יותקן בגובה מעט נמוך מפה פה של אדם, כ-1.1-1.5 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-50/100 ppm. מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות NO2 הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז NO2 בהסמכה.

 

כיול גלאי HCl

גז מימן כלורי, HCl, הוא  גז רעיל המסוכן לבריאות, חסר צבע וריחו חריף. זהו גז שנוצר בתהליכים כימיים שבריכוזים של ppm בודדים הופך לקטלני.

גלאי HCl יותקן בגובה מעט גבוה מפה של אדם, כ-1.7-2.5 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-5/10 ppm.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות HCl הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז HCl בהסמכה.

 

כיול גלאי כלור, Cl2

גז כלור, Cl2, הוא גז רעיל שציבעו ירקרק-צהבהב ובעל ריח צורב. זהו גז שנוצר בתהליכים כימיים שבריכוזים של ppm בודדים הופך לקטלני.

גלאי כלור יותקן בגובה מעט נמוך מפה של אדם, כ-1.1-1.5 מטר מהריצפה והתחום המקובל לניטור הוא 0-5/10 ppm.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות Cl2 הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז כלור בהסמכה.

 

כיול גלאי פרופאן

גז פרופאן, C3H8, הינו כבד מן האוויר, דליק, ניתן לניזול בקלות ומשמש בעיקר לבישול ולחימום.

בהיותו פציץ בריכוז 2.2%  הופך פרופאן לגז מסוכן אשר יש לנטרו בתחום של 0-100% LEL עם גלאי קטליטי, Semi Conductor או IR.

גלאי פרופאן קבוע יותקן מתחת למקור פוטנציאלי לדליפת פרופאן. בד”כ כ-50 ס”מ מהריצפה.

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לנפיצות פרופאן הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז פרופאן בהסמכה.

 

גלאי H2S, מימן גופרתני

מימן גופרי (H2S) הינו גז רעיל העלול לגרום למוות בחשיפה לריכוזים נמוכים והוא אחד הגזים הנפוצים בתאונות עבודה קטלניות שנגרמו בשל חשיפה לגזים רעילים. במקרים רבים, מימן גופרי אינו ניתן לזיהוי ע”י חוש הריח בריכוזים גבוהים בשל נטרול חוש הריח.

מימן גופרי יכול להיווצר במקומות רבים, החל מהתעשייה הפטרוכימית, דרך מתקני הפקה וטיפול בשפכים , בורות ביוב ועוד. גלאי H2S  יותקן נמוך מגובה הדליפה או החשיפה הפוטנציאלי והתחום הנפוץ לניטור הוא 0-100 ppm

מבא מכיילת בהסמכה ISO17025  גלאים לניטור שאריות H2S הן במעבדה והן בבית הלקוח, או בעזרת גז מוסמך ISO 17025 או בעזרת גלאי נייד שכוייל במעבדה ע”י גז H2S בהסמכה.

 

קובעים ערך לדיוק