איך בוחרים מעבדת כיול?

 

כיול הוא השוואה של ערכי מדידה המסופקים על ידי מכשיר שנמצא תחת בדיקה, עם ערכים המתקבלים ממכשיר/חומר הייחוס. המטרה היא להציג את השגיאה באי וודאות מיטבית ולכוון את המכשיר הנבדק במידת האפשר, כל זאת תוך עמידה ברגולציות ותקנים שנקבעו על ידי הרשויות המפקחות ויצרני המכשירים.

למה צריך מעבדת כיול?

מעבר לרגולציה ולדרישות החוק, על מנת לקיים תהליך בטוח למערכת ולעובד, כדאי לדאוג שהמכשירים שנמצאים בשימוש יהיו תחת פיקוח וישמרו על הדיוק שלהם. לדוגמא, לעליה מהירה מדי בגובה או צלילה מהירה מדי למעמקים יכולה להיות השפעה קשה על גוף האדם ועל התא שנמצא תחת לחץ חיצוני או פנימי. במקרים אחרים, על מנת למנוע דליפות ופיצוצים, יש לכייל אחת לתקופה את מדי הלחץ שנמצאים לאורך קווי ייצור ומשמשים נקודות בקרה בתהליך.

האם ניתן לכייל ללא שימוש במעבדת כיול?

המשימה לשחזר תנאים של מעבדת כיול דורשת השקעה של משאבים רבים במכשירים וכן בהכשרת כח אדם ייעודי למשימה. ברוב המכריע של החברות, הבחירה היא לבצע כיול במעבדת כיול שמוסמכת על ידי המדינה לבצע את השוואת המדידות על מנת לשמור על הדיוק בעבודה ולאפשר עבודה על פי תקנים כמו נוהל 130 ותקן 17025. במקביל לכך נהוג לבצע אימות עצמי (בסיסי) כחלק ממערך ניהול הסיכונים.

האם ניתן לכייל במפעל עצמו או שיש לשלוח את המכשירים למעבדה?

על פי רוב המכשור המדויק ביותר יישמר במעבדה בלבד ויספק את אי הודאות הטובה ביותר, יחד עם זאת, מעבדה מקצועית תדע לספק פתרונות כיול גם במעבדה וגם באתר הלקוח, זאת במידה וזה יספק תנאים מתאימים (חלל מבוקר טמפרטורה ולחות ושטח עבודה רחב מספיק להקמת מעבדה ניידת וכן הלאה).

עד כמה חשובים הותק והניסיון של מעבדת הכיול?

ניסיון ממשי עם מגוון רחב של תעשיות וחברות הוא אינדיקציה מצוינת לכך שמעבדת הכיול שבחרתם היא בעלת ידע ארגוני מצטבר שתורם לרמת המקצועיות שלה. בנוסף, כדאי לוודא שברשותה מספר רב של עמדות עבודה, המאפשרות כיול מספר גדול של מכשירים בו זמנית. כלומר, למעבדת כיול עם מספר רב של עובדים יש יתרונות משמעותיים ויכולת כיול מגוון תחומים רחב ביחס למעבדות מצומצמות ומוגבלות מבחינת כוח האדם ומספר עמדות העבודה.

עד כמה אתם מכירים את הצוות של מעבדת הכיול שבחרתם?

מעבדת הכיול צריכה לעבוד תחת הסמכה של הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. אנשי הצוות שלה מנוסים ועברו הכשרה לביצוע סוג הכיול הספציפי לו הם אחראים. כוח האדם במעבדת הכיול מחולק לצוותים כאשר כל צוות מומחה לביצוע סוג מסוים של כיול. כך, נשמרת המקצועיות וערכי אי הוודאות של עבודת הכיול מצטמצמים למינימום. במילים אחרות, פרט ליכולת לבצע כיול שיעמוד בסטנדרטים שקבע הרגולטור, יש לצוות יכולת לשמור על התקינות, הדיוק והבטיחות של המכשירים אותם הוא בודק.

שיתוף הידע של מעבדת הכיול שבחרתם – למה זה חשוב?

כדי להשלים ולייעל את שירותי הכיול ואת היחס הרציני לתהליך הכיול רצוי שמעבדת הכיול תדע להעביר חלק מהידע ללקוחות המשתמשים במוצרים אותם המעבדה מכיילת.
כדאי שהעובדים שאחראים על הפעלה שוטפת של מכשרים יעברו על בסיס קבוע סדנאות וקורסים בנושא כיול, ולידציה ורגולציה. אפשר לבחור בהכשרות פנים-ארגוניות בהתאמה אישית או בסדנאות שמתקיימות ממש בצמוד לצוותי הכיול של המעבדה.

לסיכום, בחירת מעבדת כיול היא משימה חשובה שאין להקל בה ראש. ההשקעה באיסוף נתונים על כל אחת מהמעבדות הרלוונטיות לפני שאנחנו מפקידים בידיה את המכשירים שלנו מתבררת תמיד כשלב קריטי בתהליך העבודה השוטף של כל חברה.